**Analysis of Materials**- Analysis of Plastering
- Analysis of Pointing
- Analysis of Masonry Mortar

- Introduction to CSR (Composite Schedule of Rates) & MRS (Market Rate System)
**Unit of Analysis (MRS-2016)**- Carriage
- Mortar
- Concrete

**Software Applications to Rate Analysis**

[su_divider top=”yes” text=”Go to the top” style=”default” divider_color=”#FD8B00″ link_color=”#FD8B00″ size=”4″ margin=”15″]

[wonderplugin_pdf src=”https://www.mytrustworth.com/wp-content/uploads/2019/06/Quantity-Survey-_-Estimation-Lecture-8.pdf” width=”100%” height=”550px” style=”border:0;”]

Download Quantity Survey & Estimation (Lecture # 8) PDF

[su_divider top=”yes” text=”Go to the top” style=”default” divider_color=”#FD8B00″ link_color=”#FD8B00″ size=”4″ margin=”15″]

Quantity Survey & Estimation

Course Instructor

**Engr. Shad Muhammad**

**Lecturer, Department of Civil Engineering**

**Qurtuba University of Science & IT, D. I. Khan.**

**Review of Lecture # 7**

Introduction to “**Analysis of Rates**”

**Analysis of Materials**

vAnalysis of Cement Concrete

vAnalysis of Brick Work Masonry

vAnalysis of Mortar

**Content of Lecture # 8**

**Analysis of Materials**

vAnalysis of Plastering

vAnalysis of Pointing

vAnalysis of Masonry Mortar

Introduction to CSR (Composite Schedule of Rates) & MRS (Market Rate System)

**Unit of Analysis (MRS-2016)**

Carriage

Mortar

Concrete

**Software Applications to Rate Analysis **

**Analysis of Plastering**

**Problem:**** Determine the quantities of various material used in 12 mm thick ****plastering for wall**** of 100 m****2**** with cement mortar (1:6).**

**Solution:**

Quantity of mortar for uniform thickness = Area*Thickness = 100 m2 * 0.012 m = 1.2 m3

**Adding ****30%**** to fill up joints, uneven surfaces, etc, **

The quantity of mortar comes = 1.2 + 0.30 * 1.2 = 1.56 m3

**Increasing ****25%****, **the dry volume = 1.56 + 0.25 * 1.56 = 1.95 m3

**For 1:6 Mortar,**

Cement = 1.95/ (1+6) = 0.28 m3

Sand = 6 * 0.28 = 1.68 m3

No. of bags of cement for 1 m3 = 30 bags

No. of bags of cement for 0.28 m3 = 30 * 0.28 = 8 ½ bags

**Analysis of Plastering**

üFor **ceiling plastering**, unevenness of surfaces will be less; So, 20% of extra mortar may be taken to get even surface.

ü

üFor **plastering of floors **over concrete, same quantity of mortar may be taken as walls for sufficient unevenness in surface.

**Analysis of Plastering**

**Ceiling Plastering Problem:**** Determine the quantities of various materials used in 12 mm thick plastering for ceiling of 100 m****2**** with cement mortar (1:6).**

**Solution:**

Quantity of wet mortar = Area * Thickness = 100 * 0.012 = 1.2 m3

Add **20%** for uneven surface = 20% *1.2 = 0.24 m3

Volume of wet mortar = 1.2 + 0.24 = 1.44 m3

Increase **25%** the dry volume = 1.44 + 25% * 1.44 = 1.80 m3

**For different mortar ratios **

v**For mortar (1:2)**, quantity of cement = 1.80/(1+2) = ___________ m3

v**For mortar (1:1.5)**, quantity of cement = 1.80/(1+1.5) = _________ m3

**Analysis of Pointing**

For pointing in brickwork, the total dry volume of material is taken as 0.60 m3 for 100 m2.

**Analysis of Masonry Mortar**

**Problem:**** Determine the quantities of various materials used in 100 ft****3****, brick work in cement mortar (1:5).**

**Solution:**

Quantity of brick work = 100 ft3

Number of Brick work = 1350

Sum of Ratio = 1+5 =6

* Note : For 100 ft**3** of masonry 30 ft**3** of wet mortar is used. *

Quantity of dry Cement = [1.25 x Ratio of Cement/Sum of Ratio] × Quantity of Mortar

=1.25 x 1/6×30 = 6.25 ft3

** NOTE: Volume of Cement bag = 1.25 ft****3**

=6.25/1.25 = 5 bags

Quantity of Sand = [1.25*Ratio of Sand/Sum of Ratio] × Quantity of Mortar

=1.25* 5/6×30 = 31.25 ft3

**Bricks = 1350, Cement = 5 bags, Sand = 31.25 ft****3**** Answer**

**Analysis of Masonry Mortar**

__ Problem:__ Determine the quantities of various materials used in 1 m3 brick work in cement mortar (1:6)

**Solution:**

Quantity of Brick work = 1 m3

Number of Bricks = 500

**Note: For 1 cum of work , 500 bricks are required of standard size.**

Ratio of Cement Mortar = 1:6

Sum of Ratio = 1+6 =7

**Note: Quantity of Wet Mortar in one cubic meter of brickwork is 30%. **

Total Quantity of Wet Mortar = (30/100) *1 = 0.30 m3

**Analysis of Masonry Mortar**

Quantity of Dry Cement = 1.25*Ratio of Cement/Sum of Ratio × Quantity of Mortar

= 1.25 * 1/7 * 0.30 = 0.0514 m3

= 0.0514/0.035 = 1.47 bags

**Note: Volume of Cement bag in m****3**** is 0.035.**

Quantity of Sand = 1.25 * (Ratio of Sand/Sum of Ratio) × Quantity of Mortar

= 1.25 * 6/7 ×0.30 =0.308 m3

**Bricks = 500, Cement =1.47 bags, Sand = 0.308 m****3**** Answer **

**Analysis of Rates**

üThe analysis of rates is usually worked out for the unit of payment of the particular item of work under two heads:

1.**Materials**

2.**Labors**

And their costs added together give the cost of items of work.

The **costs of materials **are taken as delivered at site inclusive of the transport, local taxes, and other charges.

For **tools and plants (T. and P.)** and **miscellaneous petty items (sundries)** which cannot be accounted in details, lump-sum provision is made.

A provision for **water charges **@ **1.5% **of the total cost is made in the rate.

Adding **10% **to this cost as **Contractor’s Profit**, the rate per unit of the item of work is obtained.

Ø

**Introduction to CSR & MRS**

v‘**CSR**’ stands for **Composite Schedule of Rates**, while ‘**MRS**’ stands for **Market Rate System**.

v

üExisting system of Composite Schedule of Rates **(CSR) is discarded**.

üA committee was formed under the Chairmanship of Secretary C&W Department.

ü1600 construction items were collected from the market and verified.

üThe complete MRS has been **prepared, analyzed, compared **with Punjab rates and was submitted to Finance Department on **15/08/2013.**

üFinance Department issued approval vide SO (Dev-IV)/ FD/CSR/4-16/2012-13 dated 10/09/2013.

üMRS document will be **updated by Bi-Annually in a year**.

**Website Address:**

1.**https://www.cwd.gkp.pk/downloads.php**

2.**https://communication_works.kp.gov.pk/page/market_rate_system_mrs/page_type/citizen**

**CSR & MRS Links**

CSR-2014-Khyber-Pakhtunkhwa (NHA)

**Unit of Analysis (MRS-2016)-****Carriage**

**Unit of Analysis (MRS-2016)-****Carriage**

**Unit of Analysis (MRS-2016)-****Carriage**

**Unit of Analysis (MRS-2016)-****Carriage**

**Unit of Analysis (MRS-2016)-****Dismantling (Demolition)**

**Unit of Analysis (MRS-2016)-****Mortar**

**Unit of Analysis (MRS-2016)-****Mortar**

**Unit of Analysis (MRS-2016)-****Concrete**

**Unit of Analysis (MRS-2016)-****Concrete**

**Unit of Analysis (MRS-2016)-****Concrete**

**Analysis of Masonry**

__ Problem:__ Prepare analysis of rates for first class bricks work in cement mortar (1:4). Cement will be brought from a distance of 2 miles, bricks from 6 miles and sand from 3.5 miles.

**Solution:**

Unit of Rate = 100 ft3

Number of Bricks = 1350

Ratio of cement mortar = 1:4

Sum of Ratio = 1+4 =5

Total quantity of Wet mortar =30 ft3

Quantity of cement = 1.2*Ratio of cement/sum of ratio × Quantity of Mortar

= 1.2* 1/5×30 = 7.2 ft3

No. of bags of cement = 7.2/1.25 =5.76 bags

**Analysis of Masonry**

Quantity of Sand =1.2*Ratio of sand/Sum of ratio × Quantity of Mortar

=1.2*4/5×30 = 28.8cft

Materials Required; Bricks =1350, Cement = 5.76 bags, Sand = 28.8 ft3

**Cost of Materials**

5.76 bags @Rs.300.00/bag =5.76 × 300 =Rs. 1728/-

28.8 ft3 sand @Rs.300/100cft =28.8×300/100 =Rs.86.4/-

1350 bricks@Rs.1200/1000 =1350×1200/1000 =Rs.1620/-

Total =Rs.3434/-

**Analysis of Masonry ****(1 Slide is Missing)*********

4th mile = 1350×19.70/1000 =Rs. 26.60/-

5th mile = 1350×17.70/1000 =Rs. 23.90/-

6th mile = 1350×15.75/1000 =Rs. 21.26/-

Total =Rs.311.65/-

**Sand 28.8 ft****3**

1st mile =28.8×129.55/100 =Rs.37.31/-

2nd mile =28.8×25.75/100 =Rs.7.344 /-

3rd mile =28.8×22.40/100 =Rs.6.45 /-

4th mile =28.8×19.70/100 =Rs.5.67 /-

Total =Rs.56.774/-

**Note: Half mile or more will be considered full mile while less than half will be ignored.**

**Analysis of Masonry**

Total Cost of carriage =Rs.386.66/-

**Cost of Labor**

2.5 mason @ Rs.200/no/day = 2.5×200 =Rs.500/-

4 ⅚ coolies@ Rs.100/no/day = 4.83×100 =Rs.483/-

¾ waterman@ Rs. 120/no/day = 0.75×120 =Rs.90/-

Total = Rs.1073/-

Total Cost = Cost of materials + Cost of carriage + Cost of labor

= 2652.00 + 386.66.83 + 1073.00 = Rs.4111.66/-

Add 10% contractor’s profit = 4100.83 = Rs.411.16/-

Total =Rs.4522.82/- Answer

**Rate Analysis Software Application**

**Rate Analysis Software Application**

[su_divider top=”yes” text=”Go to the top” style=”default” divider_color=”#FD8B00″ link_color=”#FD8B00″ size=”4″ margin=”15″]

**Share this:**